Events

Archive

List of past events (new to old).

2024

KW 22

Wed, 2024-05-29

Title Time Location
Massa Nera + alles wird ganz schlimm + Masada 21:00 – 00:00 (Thu) Kafe Marat
Josip Pavlov 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar

Tue, 2024-05-28

Title Time Location
13 Year Cicada 21:15 – 22:30 Cafébar Mona
Iron Kurt 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
World Peace + CLEARxCUT + Rama Suri 20:30 – 22:30 Kafe Kult
Outdoor Opening: Yarákä + Pnema 19:00 – 21:00 Import Export

Mon, 2024-05-27

Title Time Location
Flo Freund & Inga 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
KW 21

Sun, 2024-05-26

Title Time Location
Benni & Gast 21:00 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
Osees 20:00 – 23:00 Strom
Henny Herz 18:00 – 19:00 Cafébar Mona
Henny Herz 16:00 – 17:00 Cafébar Mona

Sat, 2024-05-25

Title Time Location
Hod’me hranice na hranici / Grenzen über den Haufen werfen 22:00 – 03:00 (Sun) Import Export
>The Anarchy Skywalkers + Lidská hyena + Cosmic Surprise Union
Peng 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
Eli Wallace Piano Solo "Pieces and Interludes" 20:00 – 22:00 Einstein Kultur
>MUG - Munich Underground at Einstein Kultur by Offene Ohren e.V.
Slauson Malone 1 & Nicholas Wetherell 20:00 – 21:00 Haus der Kunst
Udo Schindler, Werner Dafeldecker & Gunnar Geisse 20:00 – 22:00 Schnitzer& Studio
Mario 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café
Slauson Malone 1 Artist Talk 18:00 – 19:00 Haus der Kunst
Clara Chlorine 17:00 – 22:00 Cafébar Mona
Qaint Sat Salon Maudite

Fri, 2024-05-24

Title Time Location
Nunofyrbeeswax + Pure Dirt 22:00 – 00:00 (Sat) Import Export
Julian Weckenmann 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
Slauson Malone 1: The Stone Breakers 20:00 – 21:00 Haus der Kunst
Udo Schindler & Werner Dafeldecker 20:00 – 22:00 Atelier & Studio Schindler
Nikos 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Nikolai 18:00 – 22:00 Cafébar Mona

Thu, 2024-05-23

Title Time Location
1KW & Doepke 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
Peebee 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
Soft Violet & LiÆN 20:00 – 22:00 Heppel & Ettlich
JISR feat. Karnataka College of Percussion 20:00 – 22:00 Import Export
Radio Poesia: A Translation Platform for Contemporary Poetry 19:00 – 22:00 ZIRKA
>Live radio show + concert w/ rosi
Off Supply w/ Lena Holzwig + Luca Carlotta 19:00 – 03:00 (Fri) Unter Deck
Ceci n'est pas une boum 17:00 – 22:00 Cafébar Mona
>Hits Only by Julie Fleischer + R.andale + Lague Moin DJ Team

Wed, 2024-05-22

Title Time Location
DJ These 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar

Tue, 2024-05-21

Title Time Location
Enid Valu & Willie Holiday 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
Sound und Experiment: Mark Fell 18:30 – 20:00 Akademie der Bildenden Künste München
>A lecture by multidisciplinary artist Mark Fell

Mon, 2024-05-20

Title Time Location
Hias Wrba 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
KW 20

Sun, 2024-05-19

Title Time Location
Optimal Rec. 21:00 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
The Almost Club 15:00 – 17:00 Cafébar Mona

Sat, 2024-05-18

Title Time Location
DJ Fettburger + beewack 22:00 – 05:00 (Sun) Charlie
Autoskooter 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
Taxi Salon 21:00 – 03:00 (Sun) Import Export
>hÄk / Danzeisen + Jiyoung Wi + Adam Golebiewski + Panty Paradise + DTLV Doom
Black Wave Records presents: Ruidosa Inmundicia + Kettenhund + Ravage Fix 21:00 – 00:00 (Sun) Kafe Kult
Spong_sch & Tanjuesch 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café
Tayfun Guttstadt 19:00 – 22:00 Habibi Kiosk
>Artist talk & concert
SYNC w/ JADA + Jonas Friedlich + Fun & Succes 19:00 – 05:00 (Sun) ZIRKA
Radio 80000 ZIRKA bar warmup 17:00 – 22:00 ZIRKA
Pingpong Salong 11:00 – 18:00 Cafébar Mona

Fri, 2024-05-17

Title Time Location
Lagué Moin + Julie Fleischer 22:00 – 04:00 (Sat) Unter Deck
DJ Leuchte 22:00 – 03:00 (Sat) Rennsalon
Sombre Reptiles w/ Lily Tischer 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
Drahla 20:30 – 22:30 Kafe Kult
Andreas Dorau 20:00 – 22:00 Strom
Scherfe & Egm 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Cafi Chanta: Erkez Hip Hop + Ghoula 20:00 – 01:00 (Sat) Import Export
SYNTH IT YOURSELF – eine Ö_Soundwerkstatt 16:00 – 19:00 Färberei
>Synthesizer workshop w/ Vincent Scheers

Thu, 2024-05-16

Title Time Location
Fehler Kuti 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
Zombie Sessions: The Battery Farm + The Pagans S.O.H + Erleuchtung& Rufo 20:00 – 23:00 Kafe Kult
Hanno 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
Cloneheadz 20:00 – 00:00 (Fri) Rote Sonne
>+ Dafalgan DJ set
Valeria Tapia, David Bermúdez & Wilbert Peppe 20:00 – 21:40 Cafébar Mona
Dandara Modesto & Edwin Correia: Poético Tropical 19:30 – 21:30 Import Export
Intimacy Quarterly Playground 18:00 – 21:00 Habibi Kiosk
>Free workshop and jam session w/ Jan Geiger & Mindsight, pre-registration via intimacy.quarterly@gmail.com is encouraged.

Wed, 2024-05-15

Title Time Location
DTLV Doom Date Night 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar
TIAN 20:00 – 22:00 Einstein Kultur
>MUG - Munich Underground at Einstein Kultur by Offene Ohren e.V. Ulrich Phillipp, Julien Pontvianne, Burkhard Schlothauer, Angelika Sheridan, Judith Wegmann
The Hills Have Crazy Eyes 20:00 – 22:00 Münchner Kammerspiele

Tue, 2024-05-14

Title Time Location
Blanc 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
Jazz+: Mount Meander 20:00 – 22:00 Seidlvilla

Mon, 2024-05-13

Title Time Location
T Rence & Tobias Wullert 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
IMPACT: Musik Offen 18:30 – 20:30 Import Export
>Free electronic music workshop w/ Kim_Twiddle
KW 19

Sun, 2024-05-12

Title Time Location
Muttertag w/ Michael Kröger & Dirk Wagner 21:00 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
Laundromat Chicks + Plainhead 20:30 – 23:00 Giesinger Bahnhof
Enji + Fazer 20:00 – 22:00 Ampere
ANCST + Schnee im August 20:00 – 22:30 Kafe Kult
Titus Waldenfels & Linda Katharina 15:00 – 16:30 Cafébar Mona
Straßenfest 14:00 – 22:00 Glockenbachwerstatt / Bellevue di Monaco
>DJ Vanilla Panzer + Café Unterzucker + Los Babriks + DJ Smart Energy +Eskises Trio + Leniliciouz + Express Brass Band + Chimdi

Sat, 2024-05-11

Title Time Location
Lange Nacht der Musik: Angela Avetisyan, Simon Popp & Michael Roth 22:30 – 00:30 (Sun) St. Markus
Dreamcastmoe + Bogus 22:00 – 05:00 (Sun) Charlie
Routes Records Labelnacht w/ 0203983A, Rosi & Routes DJs 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
A Million Mercies: Electrictric 20:00 – 22:00 Münchner Kammerspiele
LAUTyodeln Vol. 3: Opas Diandl + Vue Belle & Anna Veit 20:00 – 22:30 ZIRKA
DJ Spazz 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café
Kammerl Warez/SOS 2 20:00 – 21:00 Salon Maudite
Listening 18:00 – 20:00 Lothringer 13 Halle
>w/ Lulu Obermayer & Bastian Zimmermann

Fri, 2024-05-10

Title Time Location
Kampfmann Baader 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
LAUTyodeln Vol. 3: Ganes + Ernst Molden + Stimmreise.ch + Vue Belle & Anna Veit 20:00 – 22:30 Fat Cat
TBA 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Public Possession Party 19:00 – 02:00 (Sat) Haus der Kunst
>w/ Poeji + Sedef Adasi + ...
SYNTH IT YOURSELF – eine Ö_Soundwerkstatt 16:00 – 19:00 Färberei
>Synthesizer workshop w/ Vincent Scheers

Thu, 2024-05-09

Title Time Location
Schleimkeim - Otze und die DDR von unten 22:00 – 00:00 (Fri) Werkstattkino
>Film screening
Maró 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
KLONNS + Trapisonda 20:30 – 23:00 Kafe Kult
LAUTyodeln Vol. 3: Traudi, Maria & Hermann Siferlinger + Berghammer Tanzlmusik 20:00 – 22:30 Wirtshaus im Fraunhofer
VideÖclub: Space Is the Place 20:00 – 23:00 Köşk
>Film screening + get together w/ DJ Benno ohne Sorge
DJ Gefahr 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
Schnecken im Hochbeet 20:00 – 21:30 Cafébar Mona
Techno als Gespräch 20:00 – 21:00 Salon Maudite
Funky Organ Brothers 18:00 – 19:30 Cafébar Mona
Ruth Geiersberger & Christian Hinz 16:00 – 17:30 Cafébar Mona

Wed, 2024-05-08

Title Time Location
Doepke & Kiawash 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar

Tue, 2024-05-07

Title Time Location
Paul Linke 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
CoreChaos: Cloakroom + Hallway + Phino Grigio 20:00 – 23:00 Blitz
Live Coding Algorave 19:00 – 00:00 (Wed) Import Export
>Ralt144MI + Ivanrolli + Residuum

Mon, 2024-05-06

Title Time Location
Alien Puzzle: o'summer vacation + Saiko Ryusui 21:00 – 23:00 Import Export
feder 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
KW 18

Sun, 2024-05-05

Title Time Location
Benni & Gast 21:00 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
WunderKammerMusik 18:00 – 18:45 Auferstehungskirche im Westend
>Experimental music w/ Regine von Chossy, David Jäger, Hubert Jeromin, Karina Ehrhart
Schleimkeim - Otze und die DDR von unten 18:00 – 20:00 Werkstattkino
>Film screening
Schatzimarkt 14:00 – 17:00 Cafébar Mona
>Middle East special

Sat, 2024-05-04

Title Time Location
Tanjuesh & SCHERFE 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
Blurred Vision 21:00 – 06:00 (Sun)
>Elemental Wave Soundsystem presents Bambii + Schlachthofbronx + Elemental Wave + Busy Bandulu Sound + Maendi. Alpine Brothers Soundsystem presents Moonbase Sound + Cosimoto + Glitchard + Kamikaze B2B Polaster
pnkm.t 20:00 – 21:00 Salon Maudite
>Live performance
Max Horn 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café
Thorsten Timm & Peter Wegele "Absteigen" 17:00 – 19:00 Cafébar Mona
>Reading w/ music & recordings

Fri, 2024-05-03

Title Time Location
Knoerten 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
Anne & Clark 20:00 – 21:30 Salon Maudite
>Performance
Homo Electric 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Karl Ivar Refseth 19:00 – 20:30 Cafébar Mona

Thu, 2024-05-02

Title Time Location
Pico Be 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
Bruno Berle + Alici Sol 20:00 – 22:00 Bellevue di Monaco
>+ Optimal DJs, presented by Alien Puzzle & Optimal Records
Timeto pickupagun + SNÜFF 20:00 – 22:00 Stattpark Olga
Kettalynne 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
Dreieinhalb Wochen im Münchner Frühling 19:00 – 20:30 Cafébar Mona
>Theater play

Wed, 2024-05-01

Title Time Location
Vincent Scheers & Raphael Weilguni 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar
>Live & tape set
CUMA "Vacation from Love" 18:00 – 20:00 schwere reiter
2. Geburtstag 16:00 – 22:00 Cafébar Mona

Tue, 2024-04-30

Title Time Location
Benjamin Nispel 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
Sexschweiss + Ambiviolenz 20:30 – 23:00 Import Export
>Sexschweiss album release
Walpurgisnacht 18:00 – 05:00 (Wed) ZIRKA
>Discovery Zone + Ingwerschorle + Principess + Soyklō + The Queenston + The Witches of Westend & Band + Witches DJ Collective
treibgut/treibstoff Frühlingsfest 15:00 – 23:00 treibgut / treibstoff (Kreativquartier)
>Daniel Door + PerQuist + Rumpeln + Dr. Getdown + Kriki Stübner + DJ Die Sense + more

Mon, 2024-04-29

Title Time Location
der Schnitzel 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
KW 17

Sun, 2024-04-28

Title Time Location
Giovanni Raabe 21:00 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
MK Musik: Die Juden in den Alpen 20:00 – 22:00 Münchner Kammerspiele
>Jewish Chamber Orchestra Munich
HafnerBurgmayr 19:30 – 20:30 Cafébar Mona
7. Kammerkonzert der Münchner Philharmoniker 11:00 – 13:00 Münchner Künstlerhaus

Sat, 2024-04-27

Title Time Location
TECHNO KAFE KULT 22:22 – 04:00 (Sun) Kafe Kult
>DJ Imsi Catcher + Fra + Lutema + Monotono + PT-2 + Spacecats Visuals + T
BUT Film Festival Exchange: Cosmica Bandida 22:00 – 23:00 Halle 6
Alternative Fakten - Frauenstrasse 12" Release Rave 22:00 – 05:00 (Sun) Alte Papierfabrik
>Fraunestrasse + Carl Gari + Kettalynne + Leyla + Bartoszek + TOM2K
Krawall: What are People for? + La Sécurité + Sina Magazina 21:00 – 03:00 (Sun) Import Export
Feel X & tbhase 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
Lilian P & Jonas 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café
Jim C. Nedd Artist Talk & Screening 20:00 – 22:00 Haus der Kunst
Westend Stories: Partizipative Performance / Soundlabor 19:00 – 21:00 iRRland2
>w/ Sewicide feat. tps nostromo
Julius Kammerl + Dafalgan 16:00 – 22:00 Cafébar Mona

Fri, 2024-04-26

Title Time Location
Niklas Wandt + ceedeegee + Jeyrototo 23:00 – 05:00 (Sat) Goldener Reiter
Atari Ali 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
BUT Film Festival Exchange: Suddenly the Goat 21:00 – 22:00 Halle 6
DJ Spazz 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Jim C. Nedd "Remembering Songs" 20:00 – 21:00 Haus der Kunst
Dandelion Quintett "Windspiel" 20:00 – 22:00 schwere reiter
Rosalie & Wanda 19:30 – 20:30 Cafébar Mona
SYNTH IT YOURSELF – eine Ö_Soundwerkstatt 16:00 – 19:00 Färberei
>Synthesizer workshop w/ Vincent Scheers

Thu, 2024-04-25

Title Time Location
Pablo Lauf 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
Zimmermann - Pitsiokos Duo 20:00 – 22:00 Einstein Kultur
>MUG - Munich Underground at Einstein Kultur byOffene Ohren e.V.
Lucy Sky 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
NKM - Neues Kollektiv München: Extensions 1 20:00 – 22:00 schwere reiter
SARRAM + Stefan Lenhart 20:00 – 21:30 Cafébar Mona
Daniela Stöppel 18:00 – 20:00 Cafébar Mona

Wed, 2024-04-24

Title Time Location
DJ Kup 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar

Tue, 2024-04-23

Title Time Location
Berna 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
arcis_collective "2xGETANZT 2024" 20:00 – 22:00 schwere reiter
>Experimental dance and concert performance

Mon, 2024-04-22

Title Time Location
Augusta 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
arcis_collective "2xGETANZT 2024" 20:00 – 22:00 schwere reiter
>Experimental dance and concert performance
KW 16

Sun, 2024-04-21

Title Time Location
clipping. 20:00 – 22:00 Strom
Plattenflohmarkt + Rando 18:30 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
Christian Hinz 16:00 – 17:00 Cafébar Mona

Sat, 2024-04-20

Title Time Location
David Goldberg 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
H-C-(M)/Josés Salitre 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café
Andromeda Mega Express Orchestra 20:00 – 22:00 schwere reiter
Arnold Schönberg: "Gurre-Lieder" 20:00 – 22:00 Gasteig HP8 (Isarphilharmonie)
>Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks w/ Sir Simon Rattle
Songs of Gastarbeiter*innen 19:30 – 21:30 Haus der Kunst
>Musical lecture
Crotla Presents A2: Jason Arigato & INGA 19:00 – 20:00 Artothek
AvonRim 17:00 – 20:00 Cafébar Mona

Fri, 2024-04-19

Title Time Location
Lisss & Kaput 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
trugschluss #19 "petting zoo" 20:00 – 22:00 art:ig Galerie
>Performance piece by Andy Ingamells
Nil 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Ensemble Aventure "Ελλάς – Ränder und Zentren" 20:00 – 22:00 schwere reiter
Arnold Schönberg: "Gurre-Lieder" 20:00 – 22:00 Gasteig HP8 (Isarphilharmonie)
>Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks w/ Sir Simon Rattle
Udo Schindler, NOID & Karina Erhard 19:00 – 21:00 Kulturhaus Milbertshofen
colophon #6: porno release party 18:00 – 22:00 Köşk
>w/ Laura Bücheler, Alicia Rieke, Elias, Leon Boden

Thu, 2024-04-18

Title Time Location
Nassa Nerz 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
Ankathie Koi + Angela Aux 20:30 – 23:00 Import Export
Udo Schindler & NOID 20:00 – 22:00 Atelier & Studio Schindler
Kettalynne 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
der/gelbe/klang "carte jaune!" w/ Emilio Pomàrico 20:00 – 22:00 schwere reiter
Westend Stories: Schnee im August / Gefrierpark 20:00 – 22:00 iRRland2
Grand Raspail & The Marquee's 19:00 – 20:00 Cafébar Mona

Wed, 2024-04-17

Title Time Location
Maurus 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar
Mittwochskafe: Subkulturen der 80er Teil II "Waver und Neoromantics" 20:00 – 23:30 Kafe Marat

Tue, 2024-04-16

Title Time Location
Boris & Nil 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
Night Of Few Words w/ Hidas + Sundog 20:30 – 22:30 Unter Deck
>Hidas vinyl release concert
Jazz Jam 20:00 – 22:00 Corleone
>w/ Yunus Cobanoglu / Leo Winstel / Maxim Frischmann / Günther Stangl / Samir Böhringer

Mon, 2024-04-15

Title Time Location
Random Access Library 20:30 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
>Noise Lesung mit Daniel Door und Freunden
IMPACT Musik Kollektiv 18:30 – 21:00 Import Export
>Electronic music workshop
KW 15

Sun, 2024-04-14

Title Time Location
Yue En 21:00 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
Circles and Spaces 15:00 – 18:00 Cafébar Mona

Sat, 2024-04-13

Title Time Location
10 Years Pacific Rhythm 23:00 – 05:00 (Sun) Charlie
>Sanctuary - Life Classics + DJ D.DEE
dj kranklaut 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
Leyla 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café
Pan Daijing "Mute" Closing Performance 20:00 – 22:00 Haus der Kunst
Alien Puzzle #15: KOPY + Soft Violet 19:00 – 23:00 Zeppelinstr. 51

Fri, 2024-04-12

Title Time Location
TAM TAMs dritte Nacht der luziden Träume 23:00 – 06:00 (Sat) Münchner Kammerspiele
>Junee + Karl Ivar Refseth + Relaxanal + Jana Dobrick + many others
Anton Kaun 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
musica viva: Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks mit François-Xavier Roth 20:00 – 22:00 Residenz (Herkulessaal)
>Werke von Ogonek, Xenakis und Filidei [UA]
Karl F. Gerber "Robots & Friends" 20:00 – 22:00 Einstein Kultur
>Karl F. Gerber, Karina Erhard, Friedemann von Rechenberg
Schniko 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café

Thu, 2024-04-11

Title Time Location
20 (PARA) seconds 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
>Magazin release + video Screening
Mario 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
BITOI + Mira Mann 19:30 – 22:00 Import Export
Simon Popp 19:00 – 20:30 Cafébar Mona

Wed, 2024-04-10

Title Time Location
Julian Weckenmann 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar
Akua Naru 20:00 – 22:00 Technikum
>"All about Love" Tour

Tue, 2024-04-09

Title Time Location
Tigran 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar

Mon, 2024-04-08

Title Time Location
Bene Mahler & Jonas Kiß 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
KW 14

Sun, 2024-04-07

Title Time Location
Bagalute 21:00 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
WunderKammerMusik 18:00 – 18:45 Auferstehungskirche im Westend
>Experimental music w/ Regine von Chossy, David Jäger, Hubert Jeromin, Karina Ehrhart
Mona'in 15:00 – 17:00 Cafébar Mona
>Diego Riedeman & Ilan Gold

Sat, 2024-04-06

Title Time Location
servicekit 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
Rita Braga 20:00 – 21:30 Cafébar Mona
Balkanet Šta Ima!? Festival: Lenhart Tapes 20:00 – 22:00 Bellevue di Monaco
Peebee 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café
Ernst Lanninger 17:00 – 20:00 Cafébar Mona

Fri, 2024-04-05

Title Time Location
The Psychedelic Porn Funk Experience w/ Japanese Television 22:00 – 03:00 (Sat) Import Export
>w/ DJ. sets by The Psychedelic Porn FunkExperience with SKURREAL + Goodbye? Bright Summer
Heroic Leisure 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
Jaguwar + Nava Calma + Swirlpool 20:30 – 23:30 Kafe Kult
Milla – Cajado – Takara 20:00 – 22:00 Einstein Kultur
>MUG - Munich Underground at Einstein Kultur by Offene Ohren e.V. Jordina Millà, Vinicius Cajado, Mauricio Takara
Homo Electric & Juliiiiya 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Sinnthese + Raphael Weilguni & Jakob Wagner 19:00 – 21:00 Cafébar Mona

Thu, 2024-04-04

Title Time Location
Optimal Rec. 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
Jamilla & The other Heroes + Sinem 20:30 – 23:00 Import Export
Tom2k & Grotto DJ 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
Saba Lou Khan + Oska Wald 19:00 – 21:00 Cafébar Mona

Wed, 2024-04-03

Title Time Location
Mario 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar

Tue, 2024-04-02

Title Time Location
Emre G. 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
Lina Lapelytė 17:07 – 17:22 Grünanlagen am Kabelsteg

Mon, 2024-04-01

Title Time Location
Emily Gendron 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
KW 13

Sun, 2024-03-31

Title Time Location
Jan Gutzeit 22:00 – 03:00 (Mon) Favorit Bar
Roberto Diaz 16:00 – 18:00 Cafébar Mona

Sat, 2024-03-30

Title Time Location
DJ Leuchte 22:00 – 04:00 (Sun) Rennsalon
Sofia Catalan 21:00 – 03:00 (Sun) Favorit Bar
Griddyeyes 20:00 – 03:00 (Sun) Baader Café
Julius Gabriel 19:00 – 21:00 Cafébar Mona
>Tales from the subterranean Tour 2024
Listening 18:00 – 20:00 Lothringer 13 Halle
>w/ Daniel Door & Bastian Zimmermann

Fri, 2024-03-29

Title Time Location
Benjamin Nispel 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
new basement pres. Shā Mò + Kind 21:00 – 23:00 Import Export
Egm 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Henning Sieverts "Bassolo" 20:00 – 22:00 schwere reiter

Thu, 2024-03-28

Title Time Location
Grey 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
Linda 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
Punkt.Vrt.Plastik 20:00 – 22:00 schwere reiter
>Draksler / Eldh / Lillinger
Ambient improvisations & discoveries vol. II 19:00 – 21:00 Cafébar Mona
>Odizouu & Pfeifer

Wed, 2024-03-27

Title Time Location
Trikont 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar
DJay Darismus 20:00 – 22:00 Cafébar Mona
Melis Çom & Zeynep Ayşe Hatipoglu 19:00 – 20:00 Cafébar Mona
Diskopeter 16:00 – 19:00 Cafébar Mona
>Ravel's Bolero special

Tue, 2024-03-26

Title Time Location
Sophia Lou 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar

Mon, 2024-03-25

Title Time Location
DJ Gefahr 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
DOK.fest goes schwere reiter: Music For Black Pigeons 19:00 – 20:30 schwere reiter
>Film screening
KW 12

Sun, 2024-03-24

Title Time Location
Sigi Sorgenlos 21:00 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
Say She She 20:00 – 22:00 Milla

Sat, 2024-03-23

Title Time Location
We are Punk*: Spinnen + fab 21:00 – 23:00 Kafe Kult
Frau Gabi & Lester Jones 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
Trio Grande: Hekselman / Vinson / Wood 20:30 – 22:30 Jazzclub Unterfahrt
TUNE: Puce Mary & Leila Bordeuil 20:00 – 21:00 Haus der Kunst
Mario 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café
Su Yono 19:00 – 23:00 Halle 6
>Album release concert + Monika Bluse
TUNE: Artist talk w/ Puce Mary 18:00 – 19:00 Haus der Kunst
>Curator Sarah Miles in conversation
We are Punk*: Workshops + Open Jam 14:00 – 21:30 Kafe Kult

Fri, 2024-03-22

Title Time Location
Sombre Reptiles with Oblique Strategies present rosi96, doepke,岳恩 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
TUNE: Puce Mary & Leila Bordeuil 20:00 – 21:00 Haus der Kunst
Luxus & Inner Landscape 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Paul Brändle Trio feat. Enji Erkhem 19:30 – 22:00 Münchner Künstlerhaus
IPPIO PAYO + Trompeta + LOS MANISES 19:30 – 22:30 Bellevue Di Monaco

Thu, 2024-03-21

Title Time Location
Pico Be 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
Sebastian Studnitzky "Memento Odesa" 20:30 – 22:30 Auferstehungskirche im Westend
>Sebastian Studnitzky, Andrii Pokaz, Anastasiia Pokaz, Paul Kleber, Tim Sarhan& Odesa Symphonic Orchestra directed by Volodymyr Dikiy
Hattori Hanzi 20:30 – 22:30 Import Export
Idris Ackamoor & The Pyramids 20:00 – 22:00 Rote Sonne
tunnel.visions X 20:00 – 22:00 ESO Supernova
>Fallwander + Dani Scheffels
Neinroun 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
Blitz Transgressive: Attwenger + BaShBozouki's + Sarmabot 20:00 – 23:00 Blitz

Wed, 2024-03-20

Title Time Location
rando 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar
Pink Forest 20:00 – 22:00 Einstein Kultur
>MUG - Munich Underground at Einstein Kultur by Offene Ohren e.V. Franz Hautzinger, Benjamin Duboc, Guylaine Cosseron

Tue, 2024-03-19

Title Time Location
sianza 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
The Norway of Jazz: Arild Andersen Trio 20:30 – 22:30 Jazzclub Unterfahrt

Mon, 2024-03-18

Title Time Location
Inga & Flo Freund 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
KW 11

Sun, 2024-03-17

Title Time Location
Maró 21:30 – 02:30 (Mon) Favorit Bar
Cosima Pitz presents: Jon Collin 20:30 – 21:30 Favorit Bar
MISSA EST III: Bachs H-Moll-Messe 18:00 – 20:00 St. Markus
>Works by J.S. Bach, Samuel Barber, Krzysztof Penderecki and more performed by Laura Richter, Florence Losseau, Michael Saeyoung Park, Timo Janzen, Angela Avetisyan, Simon Popp, Carlo M. Barile, Markus-Orchester & Markus-Chor

Sat, 2024-03-16

Title Time Location
MD Pallavi & Andi Otto + Bashbozouki’s + Taxi Lotta + Nadjia + Frau Goldbach & Taguchild 21:30 – 03:00 (Sun) Import Export
Felix T?rcke & PeeBee 21:00 – 02:00 (Sun) Favorit Bar
trugschluss #18 "becoming animal" 20:00 – 22:00 PATHOS (Theater)
>Enacted concert with music by Simon Løffler
DJ Kleinanzeigen 20:00 – 02:00 (Sun) Baader Café

Fri, 2024-03-15

Title Time Location
Knoerten 21:00 – 02:00 (Sat) Favorit Bar
Avishai Cohen Trio 20:00 – 22:00 Prinzregententheater
Hania Rani 20:00 – 22:00 Theaterfabrik
trugschluss #18 "becoming animal" 20:00 – 22:00 PATHOS (Theater)
>Enacted concert with music by Simon Løffler
Kettalynne 20:00 – 02:00 (Sat) Baader Café
Ask 'em Y 20:00 – 22:00 Einstein Kultur
>MUG - Munich Underground at Einstein Kulturby Offene Ohren e.V. Angelina Ertel, Stefan Krist, Yu Miao, Wang Meng
SYNTH IT YOURSELF – eine Ö_Soundwerkstatt 16:00 – 19:00 Färberei
>Synthesizer workshop w/ Vincent Scheers

Thu, 2024-03-14

Title Time Location
Gottfried & Alois 21:00 – 02:00 (Fri) Favorit Bar
ADHD 20:30 – 22:30 Jazzclub Unterfahrt
DJ Gefahr 20:00 – 01:00 (Fri) Baader Café
WhåZho + g.rag/zelig implosion deluxxe 19:00 – 21:00 Cafébar Mona

Wed, 2024-03-13

Title Time Location
favosweet #4 21:00 – 02:00 (Thu) Favorit Bar

Tue, 2024-03-12

Title Time Location
Coco Hope 21:00 – 02:00 (Wed) Favorit Bar
Alternative Fakten w/ Jason Kolàr Tue Cucurucu

Mon, 2024-03-11

Title Time Location
Hardy Funk & Jonas Kiß spielen Hippiekitsch und Edelpunk 21:00 – 02:00 (Tue) Favorit Bar
KW 10

Sun, 2024-03-10

Title Time Location
Daniel Door 21:00 – 02:00 (Mon) Favorit Bar
ensemble verve "Schwarze Erde" 20:00 – 22:00 schwere reiter
Leo Hopfinger, Federico Sanchez & Matthias Stadler 19:00 – 21:00 Cafébar Mona
>DJ set w/ poem perfomances in memory of Rainer Buchmüller
Waseda Symphony Orchestra 15:00 – 17:00 Isarphilharmonie
>w/ Eitetsu Fu-un no Kai & Kiyotaka Teraoka
Mooner & Julius Kammerl 15:00 – 17:00 Cafébar Mona
>Vinyl, analogue synth and noises listening session
6. Kammerkonzert der Münchner Philharmoniker 11:00 – 13:00 Münchner Künstlerhaus
PLATTENKISTE @ Schatzimarkt 11:00 – 14:00 Cafébar Mona
>Record flea market (private sellers only)